Jedan je Alija

Jedan je Alija

Po svemu što sam ovih dana čuo, ovaj naslov apsolutno odgovara priči koja predstavlja lični omaž Aliji Hodžiću, preminulom višegodišnjem upravniku Studentskog doma „Mika Mitrović“ u koji sam 12. oktobra 1999. godine došao iz Subotice.

Ovaj dom smešten na Voždovcu u mirnoj beogradskoj Ulici Kralja Vladimira na broju 33 danas ni po izgledu, a ni sastavu ne odgovara vremenu kada je Alija  bio upravnik, a ja samo jedan od 162 stanara jedinog doma za studente sa invaliditetom na Balkanu.

Već posle nekoliko dana shvatio sam da u domu vlada familijarna atmosfera, da svako svakoga zna (Balašević bi rekao i više neg’ što treba), a da je upravnik čovek sa kojim se lako možete dogovoriti.

Za njega koji je retko kada nije imao vremena za stanare (mada kao i svi nije krio da nekoga manje nekoga više simpatiše), dom je bio stecište bolesti, problema, uspona i padova svakoga od nas, ali i mesto neverovatne pozitivne energije, koja se tamo kao retko gde ispoljavala svakoga dana. Ni njemu ni nama nisu smetali bolesti i loša raspoloženja. Šala je bila naš lek za sve.

Baš kao što reče Neca u jednom od komentara na vest da nas je napustio, bio je jedan od onih upravnika, kojem deca ma koliko bila nestašna nikada nisu bila (dovoljno) besna za ozbiljan prekor, a kuća nikada nije bila tesna. A imao je sada kada pogledam, mnogo razloga da nas zajedno sa dugogodišnjim prvim saradnikom Milanom Đorđevićem, dobroćudnim referentom strašnog pogleda, prekoreva često. A nije. Shvatao je valjda da nam je dovoljno teško što se trudimo da uspemo u neizvesnoj borbi sa životom i nedaćama, koje su kako je sam govorio za nas veće nego za ostale, ali ih mi pobeđujemo više nego bilo ko.

Imao je sluha i za akcije koje smo pokretali. To sada mogu da kažem. Mada sam u vreme kada je otvaran internet centar kao predsednik izvršnog odbora domskog Saveza studenata, pomalo bio razočaran, jer sam mislio da kao čovek od funkcije i autoriteta u Studentskom centru treba više da nam pomogne. Sada znam da je dovoljno i to što nas je podržavao i radio samo ono što je smatrao da treba.

Govorio nam je, čak i kada je poslednji put da ja mogu da svedočim, kao penzioner bio u domu (hvala njegovoj supruzi Šefiki, što me je razumela i nagovorila ga da tog jutra dođe u dom), da čuvamo zdravlje, a da će sve ostalo sa njim kad tad doći.

Osim dosetki, šala, priča o geografiji koju je predavao, nama, koji pripadamo poslednjim generacijama koje je upravljajući vodio kroz dom, doneo je i velikog prijatelja i omiljenog referenta Branu. I ona, koja će se možda naljutiti kada ovo pročita, i reći da joj tu nije mesto, je dokaz njegove dobrote i sposobnosti da u sekundi pronađe najbolje u čoveku.

Zbog svega toga i onoga, što i pored ove priče ostaje samo deo nas koji smo Vas poznavali upravniče, počivajte u miru, sigurni da Vas mi nikada nećemo zaboraviti.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *